Sık Sorulanlar

Diş hekimliğinde sık sorulan sorular

Çocuklar dişlerini fırçalamaya ne zaman başlamalı?

İlk süt dişlerinin sürmesiyle birlikte, dişlerin bakımına başlamak gerekmektedir. İlk çıkan süt kesici dişler, ebeveynler tarafından temiz bir tülbent ya da gazlı bez yardımıyla silinerek plak birikimi önlenmelidir. Ortalama 1 yaşından itibaren ise, çocuk diş fırçaları ile macunsuz bir şekilde fırçalamaya başlayarak çocuğun diş fırçalama işlemine alışmaya başlaması sağlanmalıdır. Küçük yaşlarda fırçalama konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, fırçalama işleminin ebeveynler tarafından yapılması ve fırçalamanın çocuğa bırakılmamasıdır.

Diş fıçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Bebeklikten itibaren çocuklarının dişlerinin temizliğine önem veren ebeveynler, çocukta dişlerin önemli olduğu bilincinin oluşmasını sağlarlar. Bu nedenle diş fırçalama alışkanlığındaki en etkili bireyler ebeveynlerdir. Çocuğun anne ya da babası ile diş fırçalaması küçük yaşlarda fırçalama alışkanlığının kazandırılmasında önem taşımaktadır. Daha ileriki yaşlarda ise dişlerin ve diş fırçalamanın öneminin açıklanması ile çocuklar diş fırçalama alışkanlığı kazanmaktadır.

Çocuklar için seçilecek diş macununda nelere dikkat edilmeli?

Tükürme refleksi tam gelişmediği için çocuklarda fluor içermeyen çocuk diş macunları önerilmektedir. Çocuğun tükürme yaptığından ve macunu yutmadığından emin olduğumuzda fluor içeren çocuk diş macunu kullanılmasında sakınca bulunmamaktadır.

Diş etleri fırçalarken neden kanar?

Fırçalarken dişetinin kanaması; yanlış, sert fırçalamadan ve en önemlisi diş eti iltihabının belirtisi olarak karşımıza çıkar. Diş eti kanaması nedeni ile ağız bakımından kaçmak var olan  problemlerin artmasına neden olacaktır.

Hamilelikte ağız bakımı nasıl yapılır?

Hormonlarda meydana gelen değişimlerden dolayı dişeti dokusunda etkilenmeler meydana gelir. Bakteri plağını kontrol altında tutabilmek için günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanımına ekstra özen göstermek çok büyük önem taşır. Hamilelikten önce var olan dişeti hastalığı hamilelik döneminde gelişen hastalığın şiddetini ve ciddiyetini etkileyebilir. Eğer ağız bakımı da yeterli değilse dişeti iltihabının şiddeti artar.

Şekerli gıdalara aşerme ve ilk aylarda görülen bulantı ve kusmalardan sonra annenin ağız bakımına yeterince özen gösterilmemesi gibi nedenler de çürük oluşumunu arttırabilir.

Hamilelikte dental işlemler 3.-6. aylar arasında rahatlıkla yapılır iken ilk ve son 3 aylık periyotlarda bazı sıkıntılar doğabilmektedir. Ayrıca tüm hamilelik sürecinde röntgen çekilmesi mümkün olduğunca kaçınılan bir işlem olduğundan bazı dental prosedürlerin yapılması ertelenebilir. Eğer planlı bir hamilelik ise yapılabilecek en doğru yaklaşım hamilelik öncesi diş ve diş eti tedavilerinin yapılması ve kontrolüdür.

Beyazlatma dişlere zarar verir mi?

Beyazlatma, doğru şekilde ve doğru teknikle hekim tarafından planlanıp, takibi ve kontrolleri hekim tarafından yapıldığı sürece hiçbir zararı olmayan bir uygulamadır.

Uygulama esnasında mine tabakasında küçük bir geçirgenlik artışı ve buna bağlı hafif hassasiyetler oluşabilir ancak uygulama sonrasında bu durum tamamen eski haline döner.

Marmara ekibi olarak öncesinde diş yapınızı tanıyıp,doğru ışınlama süresi ve doğru teknikle dişinizde 2-3 ton açılma sağlıyoruz

Diş taşı temizliği yaptırmak dişlerin beyazlaması için yeterli midir?

Diş taşı temizliği işlemi ile diş üzerinde sadece sigara, çay, kahve gibi boyayıcı gıdaların etkisiyle meydana gelen dış renklenmeler çıkartılabilir.dişin daha açık tonda olması isteniyorsa bu ancak diş beyazlatma (bleaching )ile mümkün olabilmektedir.

Diş taşı temizliği dişlere zarar verir mi?

Diş taşı temizliği ultrasonik veya el aletleriyle diş üzerinde biriken diş taşı ve lekelerin temizlenme işlemidir.Diş taşları temizlenmediği durumda diş etlerinin çekilmesine diş eti hastalığına ve ağız kokusuna sebep olabilmektedir.

Ancak bu işlem çok sık tekrarlanmamalıdır. Marmara Diş ekibi olarak 6 aylık hekim kontrollerinizi yaptırmanızı öneriyoruz.

20 yaş dişleri çekilmeli mi?

20 yaş dişleri ağrı yapıyorsa, yan dişleri sıkıştırıyorsa, düzgün bir şekilde çıkamıyorsa çekilmesi gerekir. Normal pozisyonda gelen ve herhangi bir baskı uygulamayan dişlerin çekilmesine gerek yoktur.

Travma sonrası dişlerin yerinden çıkması, kırılması veya dişeti ve dudaklarda yaralanmalar durumunda ne yapılmalıdır?

Tedaviye yardımcı olabilir düşüncesi ile -mümkünse- kırılan diş parçası bulunarak koruma altına alınmalıdır. Kanama meydana gelmişse temiz bir gazlı bez ile basınç uygulanmalıdır. Yerinden çıkan dişler serum fizyolojik içinde yoksa ılık süt içerisinde nemli olarak bekletilmesi ve en kısa sürede bir diş hekimine başvurmak tedavinin başarı şansını artırabilir. Eğer dişler yerinden tam olarak çıkmamışsa hafif bir hareketle yerine oturtulmaya çalışılmalı ve çok fazla zorlanmamalıdır.

Diş çekimi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Çekim sonrası hekim tarafından çekim yerine yerleştirilen gazlı bez tamponu 30-60 dakika sıkıca ısırınız. Bu tampon, çekim boşluğunda kanamayı durdurarak, sağlıklı bir iyileşmeyi gerçekleştirecek olan kan pıhtısının oluşmasını sağlar. Tamponu sık değiştirirseniz pıhtının oluşmasını engellersiniz.. Pıhtının oluşması engellenir ya da dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat edilmeyerek pıhtı koparılırsa yara iyileşmesi bozulur ve ağrılı bir süreç başlar.

Çekim sonrasındaki 24 saate kadar olan sürede sızıntı şeklindeki hafif kanamalar normaldir. Tamponu sık sık değiştirip, ağzınızı çalkalayarak veya tükürerek çekim yerinin daha fazla kanamasına neden olmayınız.

Çekim sonrası 24 saat sigara içmeyiniz, alkol kullanmayınız.

Çekim sonrası aspirin dışında bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Komplikasyonlu veya cerrahi çekimler sonrası ilgili bölgede şişlik ve ödem oluşabilir. İlk 48 saat boyunca uygulanacak soğuk kompres hem kanamayı azaltır hem de şişlik oluşmasını azaltır. Aynı şekilde çok sıcak şeyler yiyip içmek kanamayı ve şişliği artırabilir.

İmplant herkese yapılabilir mi?

İmplantcok ciddi sağlık sorunu olmayan ve yeterli kemik seviyesi olan her hastaya başarıyla yapılabilir.ilacını düzenli kullanan kontrollere düzenli giden şeker ve tansiyon hastalarına da implant yapılabilmektedir. İmplant tedavisi her yaşta yapılabildiği gibi tek diş eksikliğinden, tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda güvenle kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Sigara içiyorum dental implant yaptırabilir miyim?

Yapılan birçok çalışmada sigaranın implant ile kemik bütünleşmesini engellediği kanıtlanmıştır. Sigara içen bireylerde implantın düşme riski normalden 2-3 kat yüksektir.

Lamine-yaprak porselen nedir?

Dişin kesilmeden sadece ön yüzeyinin aşındırılma işlemidir. Minimal bir müdahale ile çok kısa bir sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir.

Dişhekimi korkusu olan bireylerde tedavi nasıl yapılır?

Her ne kadar günümüzde bütün dental işlemler ağrısız olarak yapılmak ile beraber toplumda yüksek oranda diş hekimliği uygulamalarında nedensiz bir korku bulunmaktadır. Bu korkular iyi bir diş hekiminin anlayışlı yaklaşımı ile giderilmekle beraber eğer hastanın isteği olursa bir çok dental işlem genel anestezi veya sedasyon altında da yapılabilir.

Merak ettiğiniz diğer sorular için info@marmaradis.com adresine mail atabilirsiniz en kısa sürede size detaylı olarak geri dönüş yapılacaktır.

Panoramik Diş Röntgeniniz Bize Yeter

Şikayetleriniz için hemen randevu alın