Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağızdan veya burundan gelen, hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız eden nefesteki çirkin kokudur.

Ağız kokusunun sebepleri, patolojik veya fizyolojik olabileceği gibi, bazı vakalarda her ikisi bir arada da olabilir.Ağızdan gelen kokuların kaynağı çoğunlukla yine ağız içindeki sorunlardır.

Ağız kuruluğu, uzun süreli açlık, ağız içerisindeki hastalıklar, iltihaplar ve dil üzerinde biriken bakteriler ağız kokusunun ana sorunlarındandır.

Tedavi edilmemiş çürükler, dişler arasında sıkışıp kalmış gıda artıkları, hatalı yapılmış protezler, dişeti hastalıkları ve gerekli ağız bakımının yapılmaması, ağız kokusunun birçok nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Ağız Kokusu

Sindirim sisteminden ve solunum sisteminden kaynaklanan kokularda ağız kokusunun yüzde 10 luk kısmını oluşturmaktadır Ağız kokusunun tedavi edilebilmesi için önce ağız kokusu kaynağının doğru belirlenmesi ve bu tespit sonucu ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Kliniğimizde Ağız içi kaynaklı kokularda tedavi, kişiye ve gereksinimlerine özgü olarak hazırlanmakta ve çoğunlukla ağız içerisindeki gıda takılmalarının ortadan kaldırılması, iltihapların ve çürüklerin temizlenmesi ve ağız içi bakteri sayısının ağız bakımı yöntemleriyle azalmasından oluşmaktadır.

Diş kliniğimizde bu tedaviler bir taraftan gerçekleştirilirken, diğer taraftan da ağız bakımı eğitimi ve uygulamaları ile ağız kokusunun tamamen ortadan kaldırılmas ısağlanmaktadır.

Gerekilen durumlarda tıp hekimlerimizle konsülte edilmektedir .

Panoramik Diş Röntgeniniz Bize Yeter

Şikayetleriniz için hemen randevu alın