Warning: Creating default object from empty value in /home/etomm9mj0xel/public_html/marmaradis.com/wp-content/themes/dent-all/inc/redux/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Estetik Diş Hekimliği | Marmara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik dolgular

Günümüzde bireyler artık diş hekimine dişlerindeki çürük gibi problemlerinden çok estetik görünümlerindeki sıkıntılar nedeniyle başvurmaktadır. Estetik diş hekimleri diş, dişeti, yüz ve çenelerin yapısı ve birbirleriyle olan uyumları ile ilgilenmektedirler.

Estetik Diş Hekimliği nelerle ilgilenir ?Estetik Diş Hekimliği

 1. Dişlerin istenmeyen renk, biçim ve pozisyonlarına çeşitli çözümler üretir.
 2. Dişetlerinin görünüş bozukluklarına estetik yaklaşımlarda bulunur.
 3. Gülümsemenize iştirak etmeyen dişlerinizi de gülüşünüze katar.
 4. Dişler, dişetleri ve dudakların kendi aralarındaki uyumun haricinde, çeneler ve yüz ile olan ilişkilerini de inceleyip estetik yaklaşımlarda bulunur.
 5. Dudakların gülümseme esnasında aldığı pozisyonda dişetlerinin fazla görünmesi gibi dudak ile dişetleri arasındaki uyumu düzenler.

Estetik Diş Hekimliğinde hangi tedavi yöntemleri kullanılır ?

 • Estetik dolgular
 • Porselen Laminalar ( Yaprak Kaplamalar )
 • Metalsiz Kaplamalar ( Zirkonyum – Empress )
 • Diş Eti Estetiği
 • Gülüş Tasarımı

 

Estetik dolgular

Inley -–Onley nedir? Diş çürüklerinin tedavisinde dolgu materyali olarak genel olarak metal ve kompozit dolgular yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak aşırı madde kaybı olan dişlerde bu dolgular yerine hem estetik hem de dayanıklıklarından dolayı porselen dolguları tercih etmekteyiz. Inley–-onleyler çürük dokunun temizlenmesinden sonra ölçü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanan dolgulardır. Estetik olmaları, Uzun ömürlü olmaları, Kalan sağlam diş dokusunu korumaları, Kenar sızıntısı ve yeni çürük oluşma risklerinin minimum olmaları ve Diş-restorasyon uyumlarının çok hassas olması gibi avantajlarından dolayı günümüzde estetik uygulamalarımızın başında yerlerini korumaktadırlar. Porselen (yaprak)  laminalar Porselen laminalar, diş dokusundan çok az veya çoğu zaman hiç preparasyon (kesim)  gerektirmeden  uygulanabilen restorasyonlardır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması estetik olarak mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Laminaların sağlıklı, dayanıklı hem de renk stabilitelerinin çok iyi olması günümüzde çok yaygın bir restoratif seçenek olmasını sağlamıştır.

Estetik dolgular

Çok ince olarak üretilen laminalar hassas tekniklerle elde edilmektedir. Bu da diş ve çevre dokularla olan uyumunun mükemmel olmasını sağlamaktadır Site içerisindeki bilgiler Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Porselen laminalarPorselen Laminalar

Günümüzde bireyler artık diş hekimine dişlerindeki çürük gibi problemlerinden çok estetik görünümlerindeki sıkıntılar nedeniyle başvurmaktadır. Estetik diş hekimleri; diş, dişeti, yüz ve çenelerin yapısı ve birbirleriyle olan uyumları ile ilgilenmektedirler.

 

Porselen Diş Laminaları hangi durumlarda uygulanır?

 • Gülme sırasında üst dişleri hiç gözükmeyecek kadar diş boyutları kısa olan kişilere
 • Diş Beyazlatma ile tedavi edilemeyen antibiyotik ve aşırı flor kullanımına bağlı olarak oluşan renklenmeler de,Kozmetik olarak hastanın dişlerinden memnun olmadığı durumlarda.
 • Ön dişlerinde kırık olan kişilere,
 • Dişlerinin arasında boşluklar olan kişilere(diestama kapama)
 • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.
 • Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde

Porselen Lamina Dişlerin avantajları nelerdir?

 • Diş yüzeyinde çok az veya hiçbir aşındırma gerektirmeden diş yüzeyine uygulanır.
 • Çay, kahve ve sigara gibi dış etkenler ile renk değiştirmezler.
 • Renk seçenekleri mevcuttur.
 • Dişlerdeki kırık, çatlak, büyük dolgular ve renklenmeler rahatlıkla tedavi edilebilir.
 • Porselen bir uygulama yapıldığı anlaşılamayacak kadar doğal görünümlüdürler.
 • Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir. Yani dişlerinize hiç bir müdahalede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturulacak değişiklil size gösterebilir
 • Aşınmalara karşı çok dirençlidirler. Dişi korurlar ve çürük gelişmesine engel olurlar.

Porselen Lamina Dişlerin ömrü ne kadardır ?

Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler Zirkonyum dişler Günümüzde dişlerin kuronla kaplanmasında uzun yıllardır kullanılan metal destekli porselenler yerini artık zirkonyum alt yapılı porselenlere bırakmaktadırlar.

Porselen laminalar

Zirkonyum Dişler

Günümüzde bireyler artık diş hekimine dişlerindeki çürük gibi problemlerinden çok estetik görünümlerindeki sıkıntılar nedeniyle başvurmaktadır.Estetik diş hekimleri diş, dişeti, yüz ve çenelerin yapısı ve birbirleriyle olan uyumları ile ilgilenmektedirler.

Neden zirkonyum porselenler tercih edilmelidir?

 • Zirkonyum porselenlerde Metal destekli seramiklere göre daha estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Ayrıca porselenin dokularla olan uyumunun çok iyi olması yapılan restorasyonların uzun yıllar boyunca sağlıklı olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır.
 • Metal destekli protezlerde görülen dişin boyun bölgesindeki diş etinde morumsu renklenme asla oluşmaz.
 • Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü tam olarak yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir. Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü yaratırlar. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum ile bunun önüne geçilmiştir.
 • Alerjik değildir. Metal destekli protezlere göre genel vücut sağlığı açısından daha avantajlıdır.
 • Ağızda tat alma duyusunda bozukluğa, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna neden olmayan sağlıklı materyallerdir.

Zirkonyum dişler hangi durumlarda uygulanabilir?

 1. Aşırı madde kaybı olan dişlerde
 2. Diş eksikliklerinde köprü restorasyonlarının yapımında
 3. Ön bölgedeki estetik restorasyonlarda
 4. Metal allerjisi olan hastalarda
 5. İmplant üstü restorasyonlarda
Zirkonyum Dişler

Bonding uygulaması

Bonding yani adeziv sistemler, kompozit dolgular kullanılarak ön dişlerdeki kırıklar, diastemalar (ön dişler arasındaki boşluklar) kolayca tek seansta düzeltilebilir, dişlerin boyu estetik olarak yine tek seansta uzatılabilir. Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek veya bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişte madde kaybı oluşturmadan estetik bir görünüm sağlamak amacıyla geliştirilmişlerdir. Bu uygulamalar estetik, hızlı ve maliyeti az olan uygulamalardır. 1 saat içinde çoğu zaman lokal anesteziye bile ihtiyaç duyulmadan yapılan uygulamalardır .

Gülüş Tasarımı

Günümüzde bireyler artık diş hekimine dişlerindeki çürük gibi problemlerinden çok estetik görünümlerindeki sıkıntılar nedeniyle başvurmaktadır.Estetik diş hekimleri diş, dişeti, yüz ve çenelerin yapısı ve birbirleriyle olan uyumları ile ilgilenmektedirler.

Gülüş Estetiğinde nelere dikkat edilir ?

Gülüş Estetiği

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Gülüş Tasarımına Nereden Başlanır?

Size yakışan estetik gülüş ifadesini belirlerken diğer faktörler:

 • Yüz Hatlarınız
 • Cinsiyetiniz
 • Yaşınız
 • Gülüş simetrisi
 • Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri
 • Dudaklarınız
 • Dişetleriniz

Gülüş tasarımına ilk önce yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğinin şifrelerini içerir. Aşağıda belli başlı yüz şekilleri ve bunlara uygun diş formları görülmektedir: Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır. Kadınlarda:

 • Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner,
 • Gülme hattı doğru kavislidir,
 • Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur,
 • Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.

Erkeklerde :

 • Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler,
 • Dişlerin hatları daha belirgindir,
 • Gülme hattı daha düzdür.
Gülüş Tasarımı

Kaç Tür Gülüş İfadesi Vardır?

Genel olarak gülüş ifadeleri üç ana başlıkta toplanır. Bu temel kategoriler de kendi içlerinde değişik varyasyonlara sahiptir:

1- Çekici Gülüş (Sexy Smile)

Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre farkedilebilir derecede uzundurlar. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla  yıpranırlar ve boyları kısalır. Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir. Çekici bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde dizaynı size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandıracaktır. Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.

2- Entelektüel Gülüş (Sophisticated Smile)

Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışlardır. Entelektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır. Estetik diş hekimliği sayesinde bu dezavantajlı durumu avantaj haline getirebilir ve olgun, bilgili ve entelektüel bir gülüş tasarımı yapabiliriz.

3- Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Entelektüel ve Çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze sıra dışı, içten ve sıcak bir ifade kazandırır, Bu gülümseme entelektüel gülümseme kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da çocuksu ve genç değildir.

Gülüş İfadeleri

Gülüş Tasarımı için Kriterler

Bu kriterler şu başlıklar altında toplanabilir:

Yatay Hizalama

İdeal bir gülümsemede çoğu zaman, göz bebeklerinden geçen hat ile dişlerin ortasından geçen hat birbirine paraleldir.

Simetri

Ön kesici dişlerin şekil ve boyutlarındaki uyumsuzluk kolayca farkedildiği için simetri çok önemlidir. Bu bakımdan yüz hatlarının imkan verdiği ölçüde simetrinin sağlanması gülüşe fazladan bir çekicilik katar.

Gülüş Hattı

Ön dişlerin kesici uçlarını birleştirecek şekilde çizilen eğri alt dudağın eğriliği ile aynı olmalıdır. bu çizgilerdeki uyum ne kadar sağlanırsa kiş o oranda genç ve çekici bir gülüşe sahip olacaktır.

Dişeti Hattı

Gülümsediğinizde görünen dişeti hattı, üst dudak çizgisine paralel olmalıdır. Dişeti hattı, tıpkı güzel bir tabloyu çevreleyen çerçeve gibidir. Gülüşünüze anlam katar.

Gülüş Genişliği

Estetik bir gülüş için gülümseme hattı içinde arkadaki dişlerinde belli oranlarda görünmesi sağlanmalıdır. Bu sağlanmazsa ağız köşelerindeki karanlık alanlar hoş bir görüntü oluşturmaz.

Embraşurlar

Embraşur diye adlandırılan alanlar, dişlerin uçları arasındaki doğal ve üçgenimsi boşluklardır. Estetik ve ideal bir gülüş için, embraşurların boyutları ön dişlerden arka dişlere doğru artmalıdır.

Altın Oranlar

Görünür bölgedeki üst kesici dişlerin genişlik ve yükseklikleri sırasıyla, yüzün genişlik ve yüksekliğinin 1/16’sı olmalıdır. Ayrıca, doğadaki bir takım geometrik şekiller arasındaki       phi (?=1.618…) sayısı olarak bilinen oran vardır. Estetik bir gülümseme için dişler de bu kurala uymalıdır. Örneğin ön keser dişler ile yan keser dişlerin genişlikleri arasındaki oran (1.618/1=1.618… =phi sayısı), köpek dişleri ile yan keserlerin genişlikleri arasındaki oran da (0.618/1 = 0.618 bu da phi sayısının bire bölümünden elde edilen sonuca veya phi sayısından 1 çıkarılınca elde edilecek sayıya eşittir. 1/phi = phi-1)

Diş Oranı

Ön iki dişin genişliklerinin yüksekliklerine oranları yine altın orana uymalıdır, yani 0.618/1 = 0.618 bu da 1 in phi sayısına bölümünden elde edilen sonuca eşittir. Dişin görünür boyu, her zaman genişliğinden büyük olmalıdır.

Dişlerdeki Gölgeler

Dişlerde tek bir renk hakim değildir. Doğal diş saf beyaz olmaz. dişin rengi ve şeffaflığı bölgelere göre değişir. Bir dişin gövdesini üç bölgede incelersek 1-Cervical Boyun Bölgesi: En parlak ve beyaz gülüşlerde bile sarımsıdır. 2-Orta Bölge: Daha az sarımsıdır. Kesici Kısım: Değişen oranlarda şeffaftır ve gri görünümlüdür.

Gülüş tasarımı için kriterler

Kuron (tam kaplama) nedir ve niçin kullanılır?

Hasarlı bir dişi yeniden eski haline getirmek için dişe uygulanan bir kaplamadır. Amacı dişi güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır. Kuron aşağıdaki durumlarda yapılabilir,

 • yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için,
 • zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için,
 • bir diş implantına üst yapı olarak,
 • kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için.

Kuron kaplamalar için en uygun malzeme hangisidir?

Sizin için en uygun malzemeyi seçerken, hem görüntü hem de işlev göz önünde bulundurulur. Diş hekiminiz; diş yerleşimi, dişeti dokusunun konumu, gülümsediğinizde görünen dişlerinizin miktarı, dişlerinizdeki renklenmeler ve dişlerinin fonksiyonlarını değerlendirip bu konuda bir karara varacaktır. Kuronlar çeşitli malzemelerden yapılabilir. Bunlar; altın veya daha değersiz alaşımlar, porselen (seramik), akrilik, kompozit veya tüm bunların bir kombinasyonu olabilir.

Panoramik Diş Röntgeniniz Bize Yeter

Şikayetleriniz için hemen randevu alın