Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti, diş hekimliğinin diş ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodontinin asıl amacı diş, çene ve yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemektir.

Aynı zamanda mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak, tedavi etmek ve bununla birlikte iyi bir estetik fonksiyon (ısırma, çiğneme, konuşma, gülme) sağlamayı hedefleyen uzmanlık dalıdır.

ORTODONTİK BOZUKLUKLAR NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

  • İyi bir yüz estetiği
  • Güzel bir gülümseme
  • Çene eklem bozukluklarının önlenmesi
  • Kişinin etkin şekilde besinleri ısırabilmesi, çiğnemesi ve konuşması
  • Dişeti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlığı azaltmak için
Ortodonti

ORTODONTİK TEDAVİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir.

Ancak özellikle çene bölgesini ilgilendiren sorunlar varsa, büyüme ve gelişimden de yararlanabilmek için çocukların tam buluğ çağına girmeden önce (10-12 yaş) muayeneye edilmeleri gerekmektedir. Eğer gerekli ise tedavilerine hemen başlanmalıdır.

5-6 yaşlarındaki çocuklarda ise büyüme ve gelişimi bozabilecek sorunların erkenden saptanabilmesi için ortodontik muayene çok yararlıdır.

Ortodontik tedavi yöntemlerinde son yıllarda önemli yenilikler olmuştur, Şeffaf teller ve porselen braketler sayesinde neredeyse tel takıldığı hiç belli olmadan ortodontik tedavi uygulamak mümkündür.

Ayrıca Lingual Teknik denilen tellerin damağa ve dile bakan yüzeylere yapıştırılmasıyla da ortodontik tedavi yapılabilmektedir.

Son yılların önemli gelişmelerinden bir diğeri de invisalign tekniği denilen hiç tel takmadan belirli zaman aralıklarıyla dişlerin ölçüsü alınarak sadece plak uygulaması ile yapılan ortodontik tedavilerdir.

Ortodonti

Panoramik Diş Röntgeniniz Bize Yeter

Ortodonti tedaviniz için hemen randevu alın