Pedodonti

Pedodonti

0 yaş ile 14 yaş arası çocukların süt dişleri ile daimi dişlerinin sağlıklı gelişimini ve korunmasını sağlayan diş hekimliği bölümüdür. ‘Çocuk diş hekimliği’ olarak da nitelendirilir.Son yıllarda çürük sıklığı konusunda yapılan araştırmalara göre; çocuklarda çürük sıklığının, hem süt dişlenme (2-6 yaş arası) döneminde hem de karışık dişlenme (7-12 yaş arası) döneminde %90’lara ulaştığı görülmektedir. Bu nedenle, çocuğun gelecekteki ağız ve diş sağlığını ve en önemlisi genel sağlığını da koruyabilmek için çürükten koruyucu yöntemlerin uygulanması büyük önem taşımaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (World HealthOrganisation-WHO) ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ilk diş hekimi muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra yapılmasını (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) önermektedir.

Pedodonti Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

  • Fluorid Uygulamaları
  • Fissür Örtücü Uygulamaları
  • Yer Tutucu Uygulamaları
  • Beslenme Alışkanlığının Düzenlenmesi
Pedodonti

SÜT DİŞLERİ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Süt dişleri de tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir.

Bu dönemdeki tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride, diş çapraşıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerine sebep olabilecektir.

Çocuk hastada ilk muayene, hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlar. Tanışmadan sonra hastanın medikal ve dental hikayesi alınır. Daha sonra klinik ve radyografik muayeneye geçilir.

Bu aşamalardan sonra tanı ve tedavi planlaması hakkında hasta ve ilgili aile bireyine bilgi verilir.

Site içerisindeki bilgiler Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Panoramik Diş Röntgeniniz Bize Yeter

Çocuklarınızın ağız ve diş sağlığını ihmal etmeyin, hemen randevu alın